Čtyři volební období, to patříte k nejdéle sloužícím starostům v Brně?
Já si ohromně vážím toho, že mi a spolu se mnou dalším ze Tří oříšků, dali lidé důvěru opakovaně. Za jedno volební období velké změny neuděláte, plánování a příprava projektů zabere docela dlouhou dobu. Ale za čtyři, to už musí být někde vidět a doufám, že tu proměnu naší městské čísti vnímají nejen lidé zvenku, ale i ti kteří zde mají domov. Tu funkci opravdu musíte chápat jako službu a práci. A není to jenom o investicích a správě majetku. Radnice řeší mnoho příběhů lidí, kteří se dostali do těžké životní situace, ne vždy jim můžeme účinně pomoci a to se mě osobně silně dotýká. Taky mi opravdu vadí stále se zvyšující byrokracie a legislativní změny, které obcím život dost komplikují. Často se nad ránem budím a vymýšlím cesty, jak věci zrychlit a posunout dopředu. Na druhou stranu mám za tu dobu, kdy jsem byla zároveň starostkou a zároveň zastupitelkou Brna obrovskou výhodu, že vím, jak funguje magistrát, znám to prostředí, vím, za kým jít. Městská část je totiž v mnohých věcech závislá na rozhodnutí rady nebo zastupitelstva města a například 90% příjmů rozpočtu je transfer od města. Takže ta závislost je dost velká.
Jak dlouho v Lískovci žijete?
Od roku 1983, to jsme bydleli na Kamínkách. Nový Lískovec považuji opravdu za svůj domov a mám obrovské štěstí, že zde zatím bydlí i moje děti s rodinami. Takže i když na svá čtyři vnoučata příliš mnoho času zatím nemám, vídám je často. Mimo jiné i proto mi hodně záleží na tom, aby ulice i hřiště byly bezpečné pro děti, aby bylo dost míst v pěkně vybavených mateřských školách, aby naše základní školy poskytovaly kvalitní vzdělání, aby zde fungovaly volnočasové a sportovní organizace. Jsem navíc už ve věku, kdy mi k tomu přibyla i péče o staré rodiče, takže budu s vlastní zkušeností mnohem větší úsilí věnovat práci pro seniory a rodiny, které pečují o své blízké. Víte, já jsem sice velmi tolerantní k životnímu stylu jiných, sama jsem v tomto ohledu ale spíš konzervativní, žiji 35 let s jedním manželem, rodina je pro mne velmi důležitá. Pro seniory jsme například podpořili cvičení pro seniory ve Fitku Kameňák, a tento návrh padl na setkání s jubilanty. Počítáme s tím, že v komunitním centru Skála budou míst senioři prostory a budou se tam pro ně pořádat akce.
Čím si vysvětlujete, že v letošních volbách kandiduje více stran, které se vůči vám negativně vymezují?
Opozice patří k demokracii a já respektuji názor jiných a naslouchám opozici v zastupitelstvu, zejména pokud přichází s vizí a alternativními náměty. Problém je, že někdy jsou ty nápady neproveditelné. To se týká i mnoha slibů ve volebních programech. Například Novolískovečtí patrioti minule populisticky slibovali privatizaci obecních bytů za nízké ceny. Nejen, že museli vědět, že o privatizaci rozhoduje zastupitelstvo města Brna, ale ani jednou za celé volební období potom návrh na zařazení domů do privatizace nepodali. Rovněž pokud někdo slibuje, že vyřeší problémy s dopravou, ale nemá žádné konkrétní proveditelné návrhy, jedná se pouze o předvolební populismus. Co mi ovšem vadí je, když se opozice místo alternativní vize a plánů snižuje k vymyšleným pomluvám a kydání špíny. To totiž místní politiku proměňuje z dobré správy věcí veřejných na ubohou a trapnou úroveň. Já takové metody nepoužívám, na oponenty neútočím a už vůbec nepoužívám lživé argumenty. Styl politiky, který některé naše strany v místním zastupitelstvu používají, rozhodně odmítám.
Letos v srpnu bylo mimořádné sucho, přirovnávané k roku 1947, dělali jste něco?
Sucho škodilo hlavně mladým stromům a ty jsme se snažili ve spolupráci s dobrovolnými hasiči ze Starého Lískovce zalévat. Kupodivu jezírko i ryby v něm ta srpnová vedra zvládli bez újmy, a to jsme museli vodou z vrtu přednostně zavlažovat fotbalové a softabolové hřiště, takže jezírko žádnou vodu navíc nedostalo. Hospodařením s dešťovou vodou se už zabýváme, ale teprve diskuse s odborníky mi ukázaly, jak těžká je to disciplína. U nových staveb tyto principy důsledně uplatňujeme, například šatny u hřiště mají zelenou střechu a komunitní centrum u mlékomatu bude mít i retenci a využití dešťové vody. Bohužel napravit chyby s dřívějška je mnohem nákladnější. Navíc většina vodohospodářské infrastruktury, zejména dešťová kanalizace, není ve správě městské části. Proto jsme s odborníky zatím připravili soubor opatření, která jsou v kompetenci městské části. Spočívají zejména v tom, že tam, kde lze před odtokem dešťové vody do kanalizace nainstalovat retenční nádrže, bude dešťová voda z nich využívána hlavně na závlahy stromů. Chceme také využít dnes nově otevřené dotační tituly dotace na zadržování vody ze střech obecních budov, zejména škola školek. Při revitalizaci zeleně ve svažitém terénu vytváříme tzv. průlehy, které zabrání rychlému odtoku vody při přívalových deštích, vyplavování hlíny na chodníky a voda se rychleji vsákne. Největší takové opatření vzniklo nyní za domem Oblá 35-37 při projektu obnovy zeleně. Při opravách chodníků a dalších zpevněných ploch budeme důsledně dbát na to, aby z nich dešťová voda odtékala do trávy a ne do kanalizace. Pro větší systémová opatření, která je potřeba udělat na kanalizační síti, budeme iniciovat celoměstskou koncepci, aby se tato opatření stala součástí každé městské investice. Ale vodou se dá šetřit i doma, my například používáme ke splachování WC vodu z koupání a praní.
Jak komunikujete, používáte sociální sítě?
Na facebooku jsem, ale na příspěvky většinou nereaguji, pokud to není nezbytně nutné. Jsem v tom tak trochu ze staré školy, používám mail, telefon, ale nejraději věci řeším osobně. A hlavně radši přiložím sama ruku k dílu, zúčastňuji se akcí na úklid Kamenného vrchu, čištění jezírka, aktivně si zasportuji při akcích sportovní komise, při kosení rezervace vezmu do ruky hrábě, je to užitečnější než vypisovat na facebooku, jak ji budu chránit. Nebo jsem si také vlastnoručně ušila lískovecký kroj. Ve facebookové skupině Nový Lískovec nás reprezentuje místostarosta Jan Privařčák.
A na jakém projektu, který chcete v nejbližší době realizovat vám záleží nejvíc ?
Určitě je to rekonstrukce bývalé výměníkové stanice na Petra Křivky na společenské a komunitní centrum Takový prostor naší městské čísti chybí, a když jsme tak dlouho usilovali o nabytí tohoto objektu do vlastnictví a nyní máme jak stavební povolení, tak zajištěné financování. Připravujeme výběrové řízení na firmu, která rekonstrukci provede. Ale samotná stavba, i když to bude první pasivní veřejná budova v Brně s moderním vzhledem, nebude tak náročná. Klíčové bude, jak se podaří zajisti provoz tak, aby naše společenské organizace měly rovný přístup k využívání objektu. Vzorem nám může být například společenské centrum v Bystrci, které provozuje sama městská část.
Podpora spolků a iniciativ působících v Novém Lískovci je pro nás důležitým prvkem přispívajícím k rozvoji společenského života, zároveň je považujeme za partnery pro obec. Zvýšili jsme podporu spolkům, podpora pro sportovní oddíly probíhá podle transparentních pravidel a objektivního bodového hodnocení. Smlouvy o dotacích jsou zveřejněny. Projekty spolků pracujících s mládeží v jiných oblastech než sport jsou hodnoceny individuálně. Největší částkou podporujeme Rodičovské centrum Sedmikráska, část těchto prostředků se však obci vrací formou nájmu MŠ Pomněnky, v jejíž budově centrum sídlí.
Systém rozdělování dotací kritizovali někteří opoziční zastupitelé, dotace byly také předmětem kontroly kontrolního a finančního výboru. Zpráva výborů z kontroly, která zjistila drobná pochybení u některých žadatelů, ale nedošla k závěru, že by systém nebyl transparentní nebo diskriminační. Problém je, že některé spolky nezvládly plnit povinnosti, které jim ukládá zákon a tak se nemohly dotačního řízení účastnit nebo dokonce musely dotace vracet.
V každém případě jsem přesvědčena, že podpora spolků z úrovně městské části má velmi pozitivní vliv na jejich činnost. Všechna venkovní sportoviště, která městská část vybudovala, mají své provozovatele , oddíly, které pracují s mládeží, stabilně fungují a pořádají často i prestižní soutěže. V minulosti jsme se stali několikrát poslední možností pro brněnské sportovní oddíly, jak získat své domovské hřiště. Byl to například hokejbal, který má na základní škole Kamínky jediné hřiště s licencí v Brně. Jeho životnost pomalu končí a běžné opravy už nestačí, požádali jsme ve spolupráci s BHS o dotaci města na celkovou rekonstrukci hřiště. Podobně na tom byl i softbal, kdy hrozilo, že v Brně tento oddíl pracující výhradně s mládeží, skončí. Našel útočiště nás areálu Pod Plachtami. Hřiště ale nemusí sloužit jenom softbalu, letos jsme zde uspořádali Mistrovství Brna v Pétanque. Pomohli jsme také oddílu stolního tenisu získat objet bývalé výměníkové stanice od Tepláren do nájmu, ale rozrůstajícímu se oddílu prostory už nestačí a budovu byl potřeboval rozšířit. Zastupitelstvo rozhodlo, že je potřeba objekt nabýt do majetku městské části, aby bylo možné získat dotace na přestavbu a rozšíření haly.
Velmi dobře funguje také BMX dráha, kde podařilo díky dobré společné péči o dráhu a areál se oddílu podařilo dokonce získat a úspěšně uspořádat mistrovství republiky.
Kultura a tradice jsou úzce provázané
Pravidelně jsme pořádali plesy, košty slivovice, hody. Nový Lískovec také inicioval spolupráci okolních městských částí při pořádání tradičních krojovaných plesů, které spojuje název Poléskavské, podle potoka Leskava, která jimi protéká. Přispěli jsme na materiál na nové kroje, které šikovná děvčata sama ušila. Společně s Rezekvítkem každoročně pořádáme velkou Kameňákovou brigádu, při které mohou účastníci nejen pomoci, ale také vidět tradiční kosení kosou krojovanými sekáči. Setkání se seniory jubilanty jsme začali pořádat také v Domově pro seniory na Koniklecové, kde se snažíme našim seniorům představovat kulturní tradice a i to, jak se naše městská část proměňuje.
Podali jsme návrh na registraci znaku a vlajky městské části v registru komunálních symbolů Poslanecké sněmovny parlamentu ČR a v červnu letošního roku byly symboly, znak a vlajka, městské čísti uděleny. Jsme tak třetí městská část Brna, která má symboly zaneseny v centrálním registru REKOS.
Spolupracujeme s pobočkou knihovny Jiřího Mahena při pořádání zajímavých besed, na které zve významné osobnosti nejen z Nového Lískovce. Knihovna může nově upravenou a rozšířenou zasedací místnost v budově radnice.
Spolupracujeme také s ZUŠ Františka Jílka, prostory pro taneční obor na Čtvrtích získaly po zateplení objektu samostatný vstup.
Grilovací a piknikové místo
Ve spolupráci s oddílem BMX jsme se dohodli, že přihlásí projekt Grilovací místo v Novém Lískovci (umístěné do blízkosti BMX dráhy) do prvního ročníku participativního rozpočtu města Brna. V závěrečném hlasování (za váš hlas ještě jednou děkuji) se projekt probojoval mezi 16 podpořených projektů z celého Brna. Takže peníze na tento projekt poskytlo město Brno. Společně s navrhovatelem a projektantem jsme připravili detailní projekt a nyní se rozbíhají práce na jeho realizaci. Hotovo bude na podzim, kdy budou vysazeny nové stromy a keře.