Školy a školky
V současnosti jsou všechny mateřské a základní školy v Novém Lískovci zatepleny a modernizovány. Prioritou se stala kvalita výuky, zdravé prostředí a bezpečnost dětí. K tomu přispívá modernizace a rekonstrukce vnitřních prostor, vzduchotechniky, elektroinstalace,kuchyní, učeben, zahrad a sportovišť. Největší modernizací, za 65 milionů korun, prošla budova ZŠ Svážná. Větrání s rekuperací šetří energie a přináší čerstvý vzduch dětem do tříd. Škola má ve všech učebnách vysokorychlostní internet a úsporné osvětlení, moderní požární zabezpečení. Modernizací prošel i kinosál a kuchyně. Zvýšil se také počet tříd a byla zřízena přípravná třída, o kterou je v současné chvíli velký zájem. Na ZŠ Kamínky se zrenovovaly odborné učebny fyziky, chemie, přírodopisu, informatiky a jazyková učebna, zavedl se vysokorychlostní internet.
Rozsáhlou modernizací prošla i školní kuchyně a sociální zařízení celé školy. Venkovní sportoviště bylo doplněno o multifunkční hřiště pro hokejbal, florbal a in-line, loni pak o nafukovací halu, která zlepšuje podmínky pro sportování žáků i veřejnosti během zimy.
V MŠ Pomněnky byla dokončena modernizace rozvodů vody a sociálních zařízení Na příští rok je plánována modernizace kuchyně. V MŠ Vážka na Rybnické byla obnovena zahrada a proběhla i rekonstrukce rozvodů topení. Novou zahradu má i MŠ Kamarád, třídy byly vybaveny novým nábytkem. Práce na budovách škol tím ale nekončí. Máme zpracovanou studii na zachytávání dešťové vody pro všechny školní areály, školy tak budou platit míň za stočné. Na střeše ZŠ Svážná je připravena instalace fotovoltaické elektrárny, který pokryje až 40% spotřeby elektřiny školy. Na tato opatření je možno získat až 95% dotaci stejně jako na další úspory, hlavně elektřiny na svícení. Školy ale nejsou jenom budovy, ale hlavně naše děti a učitelé. Cílem a hlavní prioritou bude ve spolupráci s vedením školek a škol komunikace směrem k rodičům a veřejnosti. Přispívat budeme na zdravé a vyvážené stravování dětí a na svačiny. Budeme i nadále podporovat dostupnost venkovních sportovišť ve školních areálech pro veřejnost. Budeme pokračovat v tradici oceňování nejlepších pedagogů, ale i nepedagogických pracovníků, kteří se věnují našim dětem. Velké ocenění patří i všem ředitelkám a ředitelům za zvládnutí těžkého období.
Pokračovali jsme v dalším zlepšování veřejných prostranství. Velkým přínosem bylo aktivní zapojení městské části a jejích občanů do projektu Dáme na vás (participativní rozpočet města Brna), ve kterém byla naše městská část velmi úspěšná, prakticky v každém ročníku jsme získali podporu nějakého projektu.
Vzniklo tak grilovací místo a úprava svahu u BMX, nové hřiště u BMX a začal se rodit nový park Kamenný vrch.
I zde proběhla soutěž a park je díky tomu citlivě zasazen do prostředí, má přírodní charakter, nabízí možnosti opékání, posezení s výhledy i fitness hřiště.
Ústředním bodem parku bude náměstíčko s kaplí, která byla navržena v soutěži a okolo ní vznikne jako připomínka moravské krajiny malý vinohrad.
Nezapomněli jsme ani na náměstí před Albertem. Projekt dosudnemohl být realizován kvůli nevyřešeným pozemkům. To se během posledních 4 let podařilo a nyní můžeme zahájit přípravu.
Údržba a rozvoj zeleně
je velmi diskutovanou otázkou mezi občany. Zeleň a její kvalita totiž přímo ovlivňuje pohodu. Každý by chtěl mít prostředí okolo sebe co nejhezčí. A právě zde se projevuje pestrost názorů a střetává se s realitou. Nový Lískovec leží na jižním svahu a v letních vedrech je jenom správné sekání trávy náročnou disciplínou. Učíme se i od jiných, jak to udělat správně a přitom neproměnit trávníky v srpnu na hnědý vyprahlý mlat. Postupně obnovujeme stromy a keřové skupiny, aby se udržovaly zdravé a nepřestárly. V Novém Lískovci máme přes 5000 stromů a musíme se starat i o jejich bezpečnost. Protože jsme si vědomi, že v posledních letech údržba měla slabiny, které mimo jiné souvisely i s nedostatkem kvalitních lidí ve službách, zpracovali jsme koncepci zeleně a změnili podmínky smlouvy s dodavatelem tak, aby lépe vyhovovaly potřebám údržby zeleně. To se už letos začalo projevovat na intenzivnější údržbě. Vysadili jsme podle generelu zeleně desítky stromů, zejména u Pohody za Oblou a v parku Pod Plachtami, ale i v ulicích tam, kde bylo potřeba staré stromy nahradit novými.
U příležitosti 100. výročí samostatnosti státu jsme vysadili tři lípy republiky, na místech, kde mohou růst i za 100 let. Máme vlastní dešťovou vodu na závlahy a tím jsme ušetřili stovky tisíc za zalévání stromů. Ošetřili jsme odborným řezem stovky stromů, právě proto, aby nemusely být předčasně pokáceny. Vysadili jsme pásy cibulovin podél ulic i v parcích a velkých plochách zeleně.
Již 10 let městská část nepoužívá při údržbě zeleně žádné chemické jedy, herbicidy, které by potom škodily dětem na dětských hřištích nebo psům při procházkách i užitečnému hmyzu. Údržba je tak náročnější na manuální práci a ně-
kdy zeleň nevypadá tak upraveně, ale zdraví je důležitější, ne?
Ocenili jsme pečující o předzahrádky a i v budoucnu chceme aktivní občany v péči o veřejnou zeleň podporovat.