Péče o majetek obce

Za uplynulé 4 roky skončilo hospodaření městské části pokaždé přebytkem. To o sobě nemůže říci žádná vláda v historii České republiky. A i díky tomu nemusíme zvyšovat nájemné u stávajících nájemních smluv a nájemníci starší 65 let mají nájemné na úrovni sociálního nájemného. Na všechny větší investice jsme získali dotace z evropských fondů od státu nebo od města. Jsme rádi, že nemusíme městskou část zadlužovat, ani to neplánujeme.

Každý správný hospodář se o svěřený majetek stará. Proto neplánujeme privatizaci bytového fondu, zejména ne jejich prodej pod obvyklou cenou. Zodpovědná starost o bytové domy v majetku obce je samozřejmostí. V rámci této činnosti zahájíme mimo jiné přípravu na vybudování moderního větrání a i chlazení v bytech.

Výše nájemného v obecních bytech. Výše nájemného v obecních bytech v novém Lískovci byla v roce 2014 55 Kč na metr čtvereční a měsíc. Byla to jedna z nejnižších nejen v Brně, ale i v okolních menších městech. Postupem času se ukázalo, že to má i několik negativních jevů. Po změně občanského zákoníku již nepotřebuje nájemce souhlas pronajímatel podnájmem části bytu a čím nižší nájemné, tím se víc vyplatí byt podnajímat. Také ve chvíli, kdy v našich bytech se nájemné dostalo pod hranici nájemného v sociálních bytech, projevovalo se to i na pořadí žadatelů o byt. Proto rada městské části rozhodla od roku 2016, že u nových smluv bude nájemné činit 70 korun. Následně rozhodlo Zastupitelstvo města Brna, že městské části nesmí pronajímat byty pod hranici ekonomického nájemného a že musí do nájemních smluv dát tzv. inflační doložku. Pro Nový Lískovec tak nyní činí nájemné u nových smluv 85 Kč. To je pořád asi 60% tržního nájmu a byty v NL se tak stále řadí k levnějším v Brně. Původních smluv řádně platících nájemců se to nijak nedotklo. I nadále, podle pravidel městské části nájemci nad 65 let, pokud mění byt například za menší, budou mít nájemné ve výši nájemného stanoveného pro sociální byt, tedy 57 Kč. Tím chceme upřednostnit výměny byt mezi občany naší  naší městské části. Řada mladých rodin dostane přidělený například 1+1 nebo 2+kk a poté, co se rodina rozroste, žádají o větší.

Nesouhlasili jsme s prodeji důležitých pozemků z úrovně města Brna, naopak jsme podporovali jejich výkupy městem do majetku města. V minulých letech město Brno na území městské části vykoupilo pozemky vydané v minulosti v restitucích nebo dříve nevypořádané.

Tady by stálo za to dát základní informace k rozpočtu – například. za 4 roky byl rozpočet přebytkový celkově o více než 52 mil. Kč, což znamená že se pod vedením 3 oříšků zvýšil majetek a snížilo zadlužení obce. Vývoj hospodaření v letech: 2014 – 19 mil., 2015 – 6 mil., 2016 16,3 mil., 2017 11,2 mil. Dluh související s regeneracemi panelových domů se snížil o 41 milionů za 4 roky

Pokračovali jsme v opravách bytových domů, proběhla modernizace výtahů a elektroinstalací v bytových domech Kamínky a Oblá. Každý uvolněný byt před jeho pronájmem rekonstruujeme. Zahájili jsme výměnu balkonů za lodžie na bytovém domě Kamínky 25-35.

Nezvýšili jsme nájemné u stávajících smluv. Nově pronajímané byty mají podle pravidel schválených městem Brnem nájemné vyšší, ale stále je nájem v Novém Lískovci patří k nejnižším v Brně.

Staráme se také o ostatní budovy, v roce 2015 proběhla modernizace a zateplení poslední budovy v majetku MČ Oblá 75a, kde také sídlí Úřad městské části. Radnice tak získala nejen moderní vzhled, ale budovu s úsporným provozem.

Splatili jsme významnou část úvěrů na regeneraci bytových domů, hospodařili jsem tak, že auditoři při přezkoumání hospodaření městské části neupozornili na žádná pochybení.